İsmet Paşa Mah. Hükumet Bul. Mert İşhanı Apt. No:24/12 Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş
tr

2021 Hacamat Takvimi

Anasayfa » 2021 Hacamat Takvimi

2021 HACAMAT TAKVİMİ NEDİR ?
2021 hacamat takvimi, tüm yılı içeren hacamat günlerini göstermektedir. Özellikle yeşil renk ile işaretlenmiş günler oldukça etkili olan sünnet hacamat günleridir. Sünnet hacamat günlerinde yapılacak olan hacamat daha faydalıdır. Diğer günlerde hacamat yaptırmak için uygun günlerdir. Yine 2021 hacamat takvimi içerisinde sarı renk ile işaretlenmiş olan günler, hacamatın en etkili olduğu altın hacamat günlerini göstermektedir. Altın hacamat günleri yılda bir kaç kez denk gelen günlerdir. Hem sünnet olan hacamat günlerini hem de Peygamberimizin (SAV) tavsiye ettiği ayın 17’si Salı gününe denk düştüğü günlerdir.

Hacamat Takvimi Ne İşe Yarar ?
Hacamat belirli günlerde yapılan bir uygulamadır. Hacamat uygulaması tamamen ayın döngüsüne bağlı olarak belirlenen günlerde yapılabilir. Bu nedenle Hicri Takvim esas alınmıştır. Hicri Takvim ay döngüsüne göre oluşturulmuş bir takvimdir. Bu nedenle Hicri Takvim üzerinden Hacamat Takvimi belirlenmektedir. Hacamat takvimi, Hicri Aylar içerisinde hacamat uygulamasının yapılabileceği günleri gösterir. Hacamat yaptırmak isteyenler bu günlere bakarak hacamat yaptıracakları günleri seçerler. Bir ay içerisinde tüm günlerde hacamat yapılamaz. Sadece Hicri ayın son 15 günü içerisinde tekli günlerde hacamat yapılabilir. Örneğin Şaban ayının, 17,19,21,23,25,27 gibi tekli olan günlerinde hacamat yaptırmak daha faydalıdır. Tabi sadece tek günler olması yeterli değildir. Aynı zamanda bu tek günlerin Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günlerine denk gelmemesi gerekir. Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günlerinde hacamat yapılması sakıncalı olarak görülmüştür. Bu konu ile ilgili çeşitli hadisler bulunmaktadır.

En Güzel Hacamat Günleri

En güzel hacamat günleri yine hacamat takvimi esas alınarak belirlenebilmektedir. Hicri ayların 17.19. ve 21. günleri Pazartesi, Salı, Perşembe ve Pazar günlerine denk geliyorsa bu günler en güzel hacamat günleridir. Özellikle altın hacamat günü olarak tabir edilen 17. hicri günün Salı gününe denk geldiği gün en güzel hacamat günüdür.

Ay döngüsü neden önemlidir ?
İnsan davranışı üzerindeki etkileri.
İnsan ve hayvan fizyolojisi mevsimsel, aysal ve sirkadiyen ritimlere tabidir. Mevsimsel ve sirkadiyen ritimler oldukça iyi tanımlanmış olmasına rağmen, ay döngüsünün insan ve hayvanların davranışları ve fizyolojisi üzerindeki etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Ay döngüsünün insan üremesi, özellikle doğurganlık ve doğum oranı üzerinde etkisi vardır.

2021 Hacamat Takvimi Neleri İçermektedir ?

2021 Hacamat Takvimi tüm yıl içerisinde hacamat yapılabilecek günleri göstermektedir. Yeşil renk ile işaretlenmiş günler sünnet olan hacamat günlerini, sarı renk ile işaretlenmiş günler altın hacamat günlerini, mavi renk ile işaretlenmiş günler normal hacamat yapılabilecek günleri ifade etmektedir. Yine 2021 hacamat takvimi içerisinde aşağıdaki ayların hacamat günlerini öğrenebilirsiniz.

 

Hacamatçı reklamı vermek için Bizi Arayabilirsiniz: