İsmet Paşa Mah. Hükumet Bul. Mert İşhanı Apt. No:24/12 Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş
tr

Hacamat Nedir? Nasıl Uygulanır?

28.04.2021
4.192
Hacamat Nedir? Nasıl Uygulanır?

Hacamat nedir? Nasıl Uygulanır? Hacamatın terim anlamı, deride, kuralına uygun olarak, kesici aletlerle oluşturulan küçük kesilerden, vakumlayarak kan alma işlemidir. Arapça bir kelime olan hacamat, hijâma “tıbbi amaca yönelik kan aldırma” kelimesinden alıntılanmıştır. Kelime anlamı olarak, hacm, “kabartı, tümsek” kelimesi ile de eş kökenli bir kelimedir.

Geçmişi milattan öncesine dayanan ve pek çok medeniyet tarafından bir alternatif tıp yöntemi olarak sıklıkla kullanılan hacamat, vücudun kendi başına dışarı atamadığı kirli kanın ve toksinlerin özel kupalar ile vakumlanarak dışarı atılması ve vücudun bu yolla temizlenmesi işlemidir.

Hacamat Nasıl Uygulanır?

hacamat nedir

Hacamat nedir? sorusunu cevapladıktan sonra hacamat nasıl uygulanır? sorusunun cevabını verelim. İki bölüm halinde uygulanan hacamatın ilk bölümünde, cilde vakumlanan kupalar vesilesi ile kan akışının hızlandırılması amaçlanır. İkinci bölümde, ilk bölümde oluşan vakum izleri üzerine neşter, jilet vb. kesici bir alet vasıtası ile küçük küçük kesikler atılarak kanama sağlanır. Çizilen kesikler üzerine kupalar tekrar vakumlanarak deri altında biriken kirli kanın ve toksinlerin vakum gücü ile kupa içerisine dolması beklenir. Kesici alet kullanımında dikkat edilmesi gereken bir önemli husus atılacak kesiğin deri alt tabakasına inmemesidir.

Hacamatın Faydaları Nelerdir?

Herhangi bir yan etkisi bulunmayan hamatın birçok faydası da bulunmaktadır. Başlıca faydaları;

  • Vücudun direnci artırarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücutta biriken ödemlerin atılmasına yardımcı olur.
  • Damarları temizleyerek, kolesterolü düşürür, kanın düzenli akışına ve tansiyonun normal değerlerinde kalmasına yardımcı olur
  • Bel, boyun ve eklem ağrıları için faydalı olan hacamat, karaciğer ve kalp hastalıklarının tedavisine de destek olmaktadır.
  • Hafızanın güçlenmesine, unutkanlığın ve dikkat eksikliğinin ise azalmasına yardımcı olur.
  • Üreme ve kısırlık sorunları, iktidarsızlık problemlerinin tedavisinde de kullanılır.
  • Vertigo ve tinnitus gibi kulak hastalıklarında da kullanılabilmektedir.

Hacamat Nerede Yaptırılır?

Hacamat nedir? Nasıl yapılır? konularından sonra en önemli husus ise nerede yapılacağıdır? Günümüzde hacamat alternatif ve tamamlayıcı bir tıp uygulaması olarak hastanelerde, kliniklerde ve evlerde yapılabilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus, hacamat yapacak kişinin işinin uzmanı olmasıdır. Ehil olmayan kişiler tarafından yanlış bir şekilde uygulanan hacamat, cilt yaralanmalarına, cilt enfeksiyonlarına, ağrı, acı ve morluklara sebep olabilmektedir.

Hacamat genel manada faydalı bir uygulama olmasına rağmen hacamat yapılması sakıncalı kimseler de bulunmaktadır. Kalbinde pil takılı bulunan kimselerin, panik atak problemi bulunanların, kendisini kan tutanların, kemoterapi tedavisi görenlerin, organ nakli yapılanların, aşırı heyecana sahip olanların, hamile olanların hacamat yaptırması tavsiye edilmemektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hacamatçı reklamı vermek için Bizi Arayabilirsiniz: