İsmet Paşa Mah. Hükumet Bul. Mert İşhanı Apt. No:24/12 Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş
tr

2024 Hacamat Takvimi

08.10.2023
6.356
2024 Hacamat Takvimi

İnsan vücudu dolaşım sistemi çalışmaya devam ettikçe kanın akışı ile yaşamını da devam ettirir. Kanın vücuttaki dolaşımı sırasında vücuda giren toksinler, bakteriler, virüsler veya farklı sağlık sorunları kanın kirlenmesine neden olur. Aslında kirlenen kan vücutta kendi kendini temizleyerek dolaşımı sürdürse de bazı noktalarda birikmeler yaşanır. İşte bu duruma karşı hacamat uygulaması, vücuttan kirli kanın temizlenmesini sağlar. 2024 hacamat takvimi, hacamat yapılabilecek günleri belirterek, hacamat uygulamasından en yüksek verimin elde edilmesini sağlar. Hacamat yaptırmadan önce hacamat takvimi mutlaka dikkate alınmalıdır.

Hacamat ile birlikte vücutta birikmiş olan kötü kan temizlenir ve vücut birçok sağlık problemine karşı dirençli bir hale gelir. Dünyanın birçok ülkesinde uygulanan alternatif tıp yöntemlerinden biri olsa da özellikle İslamiyet’te daha önemli bir yeri vardır. Çünkü dilimize hacamat olarak geçmiş bu yöntemin ismi dahi Arapçada “kan çekme” anlamına gelir. Özellikle de yıl içerisinde belirli günlerde ve hicri takvime uygun bir şekilde hacamat yaptırmak daha büyük faydalar sağlar.

2024 Hacamat Takvimi Nasıl Belirlenir ?

2024 yılı içerisinde de hacamat uygulaması yapılabilmesi için belirli günleri takip etmek büyük bir fayda sağlayacaktır. Çünkü 2024 hacamat takvimi her yıl hicri takvimin belirlenmesi ile birlikte önceden tespit edilir ve hacamat için bu günleri seçmek daha büyük fayda sağlar. Uygulamanın yapıldığı nokta tarafından da sizin için bu takvim takip edilebilir veya siz takvimi takip ederek bizzat bu günlerde hacamat yapılmasını talep edebilirsiniz. 2023 Hacamat Takvimi ziyaretçiler tarafından çok beğenildi. Aynı şekilde 2024 hacamat takvimini de sizlerin hizmetine sunuyoruz.

Hacamat uygulamaları için takvim belirlenirken temel olarak ay takvimi yani hicri takvimden yararlanılır. Dünya genelinde kullandığımız miladi takvime göre hicri takvim Hz. Muhammed (S.A.V.) ve inananların Mekke’den Medine’ye göçü sonrasında Hicret olayına dayanarak oluşturulmuştur. Bu bağlamda hicri takvimin başlangıcı miladi olarak 639 senesine denk gelir ve her hicri yıl, miladi yıla göre 10 gün eksik ilerler.

Hicri takvimin takip edilmesi ile birlikte oluşturulacak 2024 hacamat takvimi içerisinde de 1 Ocak 2024 tarihindeki 19 Cemaziyelahir 1445 tarihi dikkate alınmalıdır. Yıl içerisinde hacamat günlerinin belirlenmesinde özellikle her hicri ayın ilk 5 günü ve son 5 günü hariç bırakılarak takvim takip edilir. Çünkü hem fayda elde edilmesi hem de sünnete uyulması açısından hicri ayların ilk beş ve son beş günleri hacamat yapılması için uygun görülmemektedir.

Bu anlamda hacamatın en doğru zamanda yapılabilmesi için seçilen tarihler arasında hicri ayların 5. ve 25. günleri arası göz önünde bulundurulur. Doğru hacamat günlerini tercih etmek açısından da her hicri ay içerisinde 17-19-21. günlerin tercih edilmesi de her zaman tavsiye edilmektedir. Haftanın 7 günü içerisinde ise hacamat için bilhassa Pazar, Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri en uygun günler olarak ifade edilirken, Çarşamba günü hacamat yaptırılmaması da özel olarak belirtilir.

1 Ocak 2024 tarihi daha önce ifade ettiğimiz şekilde 19 Cemaziyelahir 1445 hicri tarihine denk gelmektedir. Bu tarihten itibaren 12 ay içerisindeki 2024 hacamat günleri ayrı ayrı incelenebilir.

2024 Hacamat Günleri

2024 Hacamat Takvimi

 • 2024 Ocak ayı içerisinde 1 Ocak Pazartesi ve 29 Ocak Pazartesi
 • 2024 Şubat ayı içerisinde 27 Şubat Salı, 29 Şubat Perşembe
 • 2024 Mart ayı dahilinde 31 Mart  Pazar
 • 2024 Nisan ayında 28 Nisan Pazar, 30 Nisan Salı
 • 2024 Mayıs ayı kapsamında 27 Mayıs Pazartesi
 • 2024 Haziran ayı içinde 23 Haziran Pazar, 25 Haziran Salı ve 27 Haziran Perşembe
 • 2024 Temmuz ayı dahilinde 23 Temmuz Salı, 25 Temmuz Perşembe
 • 2024 Ağustos ayında 25 Ağustos Pazar
 • 2024 Eylül ayı kapsamında  22 Eylül Pazar ve 24 Eylül Salı
 • 2024 Ekim ayı içerisinde 20 Ekim Pazar, 22 Ekim Salı ve 24 Ekim Perşembe
 • 2024 Kasım ayında 19 Kasım Salı, 21 Kasım Perşembe
 • 2024 Aralık ayı dahilinde 22 Aralık Pazartesi

Belirtilen bu liste içerisindeki tarihlerin tamamı 1 Ocak 2024 tarihi ile ilerleyecek 1445-1446 hicri yıl takviminin ayları içerisindeki 17-19-21. günlere göre hesaplanmıştır. Bu aylarda hacamat yaptırmanın daha faydalı ve aynı zamanda sünnet olduğu ifade edilir. Siz de yıl içerisinde 2024 hacamat günleri takibi yaparak, doğru günlerde uygulama yapılmasını istiyorsanız, belirtilen bu listeyi aklınızda bulundurabilirsiniz.

2024 Hacamat Altın Günleri

Hacamat tedavisi yapılırken hicri takvim göz önünde bulundurulursa, takvim içerisinde belirli günler altın gün olarak nitelendirilir. Sünnet amaçlı hacamat yaptırılırken de hacamat altın günleri takip etmek, aslında çok daha büyük bir fayda edilmesini de sağlar. Altın günün belirlenmesi için de miladi takvimde hicri takvim ile karşılaştırmalı olarak herhangi bir hicri ayın 17. günü miladi takvimde Salı gününe denk geldiğinde bugüne hacamat altın günü denir. Liste içerisindeki belirtilen günlere de dikkat ettiğimizde 3 adet altın gün olduğunu fark edebiliriz. Bu bağlamda 2024 hacamat altın günleri aşağıdaki şekilde olacaktır.

 • 27 Şubat Salı 2024 (Hicri 27 Şaban 1445)
 • 23 Temmuz Salı 2024 (Hicri 17 Muharrem 1446)
 • 19 Kasım Salı 2024 (Hicri 17 Cemaziyülevvel 1446)

2024 hacamat altın günleri hangi günler?

 • 27 Şubat Salı 2024
 • 23 Temmuz Salı 2024
 • 19 Kasım Salı 2024

2024 te hacamat altın günü ne zaman?

2024 yılı içerisinde, hicri ayın 17’sine denk gelen Salı günleri altın hacamat günleridir. Bu hacamat altın günleri sırasıyla şöyledir :

 • 27 Şubat Salı 2024
 • 23 Temmuz Salı 2024
 • 19 Kasım Salı 2024

2 hacamat arası kaç gün olmalı?

Düzenli olarak hacamat yaptırmak isteyen sağlıklı biri 20-30 ara ile ikinci hacamatını yaptırabilir. Kronik hastalığı olanlar ile kan değerleri düşük olanlar, en az 30-40 gün sonra ikinci hacamatlarını yaptırmaları tavsiye olunur.

Hacamat için altın günler ne zaman?

Hacamat için altın gün, Hicri ayın 17’sinin Salı’ya denk geldiği zamandır. Her hicri ayın 17’sinin Salı gününe denk geldiği zamanlar altın hacamat günü olarak kabul edilir.

Ocak 2024 hacamat Takvimi

Ocak 2024 hacamat takvimi şu günlerdir :

Sünnet hacamat günleri: 1 ve 29 Ocak günleri sünnet hacamat günleridir.

Diğer hacamat günleri : 2-4-7-8-9-11-28-30 Ocak günleri hacamat yapılabilir günlerdir.

Hangi ayda hacamat yapılmaz?

Hicri günlerin hemen her ayında hacamat yapılır. Sadece Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri hacamat yapılması uygun değildir. Bu günlerde hacamat yapılması alimler tarafından uygun görülmemiştir.

Diyanet hacamat takvimi

Diyanet hacamat takvimi, hicri takvime göre hazırlanmaktadır. Hicri aylarda özellikle 17.19. ve 21. günler sünnet hacamat günleri olduğundan, bu günler sünnet hacamat günleri olarak ta geçmektedir. Bu günlerde yapılan hacamat daha çok fayda sağlar. Ayın çekim gücü 17, 19 ve 21 hicri günlerde daha fazla olduğundan, bu günlerde birikmiş kirli kanı dışarı almak daha kolay olmaktadır.

Dinen hacamat günleri

Dinen hacamat günleri hazırlanırken, hicri takvim esas alınmaktadır. Alimlere göre Peygamber Efendimiz (SAV) hicri ayların 17,19 ve 21 olan tek günlerinde hacamat olunmasını tavsiye etmiştir. Ayın ikinci evresinden sonra özellikle tekli günlerde hacamat yapılması tavsiye edilmiştir. Bu tarihlerde hacamat yaptırmak ayrıca sünnet olarak kabul görmüştür.

Hacamatın Faydaları

Hacamat uygulamasının ve özellikle sünnet olan günlerde ya da altın günlerde uygulama yapılmasının sayılabilecek birçok farklı faydası yer alır.

 • Hacamat vücuttan toksinlerin atılarak, kana temizlik verilmesini sağlar.
 • Solunum yolu problemlerinde iyileşmeyi hızlandırır.
 • Kansızlık probleminde tedaviyi destekler.
 • Vücudun tekrar zinde ve enerjik olmasını sağlar.
 • Vücut reflekslerine güç katar.
 • Hücrelerin birbirine daha iyi tutunmasını sağlar.
 • Görüşün daha keskin olmasını sağlar ve göz hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olur.
 • Kadınlarda regl ve adet rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Sinir ve stresi azaltır, depresyonu iyileştirebilir ve mutluluk hormonu salgısını arttırır.
 • Basur oluşumu ihtimalini düşürür.
 • Ağrıların azalmasını ve ödemlerin çözülmesini sağlar.
 • Çocukların gelişimine katkı sağlar.
 • Fıtık ve kas ağrılarında tedaviye yardımcı olur.
 • Hacamat düzenli yapıldığında kronik hastalıklara karşı korur.
 • Epilepsi nöbetlerinin şiddetini azaltabilir.
 • Hacamat bağımlılıktan kurtulma tedavilerinde büyük bir yardım sağlar.

Hacamat yaptırmadan önce nelere dikkat edilmeli?

Doğru günler seçilerek iyi bir uygulama ile hacamat yapılacak olsa dahi uygulama öncesi belirli noktalara dikkat etmeniz önemlidir. Özellikle hacamat tedavisi öncesinde kişi yarı tok olmalıdır ve en az 2-3 saat öncesine kadar yemek yememelidir. Vücuttan kan alınacağı için aşırı şeker içeren gıdaları bir süre tüketmemelidir. Ayrıca uygulama öncesinde en az 24 saat cinsel perhiz uygulanması da büyük bir katkı sağlayacaktır.

Hacamat Sonrası nelere dikkat edilmedir ?

Sağlıklı alternatif tıp uygulamalarından biri olan hacamat sonrasında da iyi bir sonuç elde edebilmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Hacamat uygulamasından sonra en az 3 saat kadar ağır yemeklerden kaçınmak ve beslenmeyi hafif gıdalar ile tamamlamak önemlidir. Hacamat tamamlandıktan sonra yaklaşık 4 saat beklenerek ardından ılık su ve sabun ile banyo yapmak faydalıdır. Tedaviden sonra 1-2 gün yoğun egzersiz yapmamak da doğru olacaktır.

Hicri Takvime Göre Hacamat Günleri

İlk aşamalarda belirtmiş olduğumuz 2024 hacamat takvimi içerisinde aylara göre seçilmiş olan her gün aslında hicri takvime uyumlu olarak belirtilir. Yani her ay içerisindeki belirtilmiş günler, hicri takvimin 17-19-21. günlerinin karşılığını oluşturmaktadır. Çünkü vücudun dengesini koruyabilmek ve yardımcı olabilmek için uygulanan hacamat ayın hareketlerinin takibi ile daha iyi bir sonuç vermektedir. Ay hareketlerinin takibi konusunda da elbette hicri takvim en doğru takvimi ortaya koymaktadır.

Hacamat yaptırmadan önce ne yememeli?

Hacamat vücudu yoran bir uygulama olduğundan sindirimi kolay olan yemekler tercih edilmelidir. Hacamat öncesinde sindirimi zor olan hayvansal ürünler tüketilmesi önerilmemektedir.

 

Ziyaretçi Yorumları - 10 Yorum
 1. Semiha Altındiş dedi ki:

  Oldukça faydalı bilgiler, ve tüm yılı kapsayan hacamat günleri de takip açısından çok güzel düşünülmüş. Zahmetinize Rahmet olsun
  Pek çok kanaldan hacamat konusunu araştırıyorum. Cuma günü de hacamat için önerilmeyen bir gün olarak belirtilmiş. Ancak siz öneriyorsunuz…. bu durum beni çelişkiye düşürdü…

  1. Hacamat Takvimi dedi ki:

   İlginiz ve takibiniz için teşekkür ederim. Cuma günü acil durumlar için hacamat yapılabilir. Normal durumlarda hacamat önerilmez. Müslümanların bayram günü olduğu için alimler tarafından Cuma günü hacamat yaptırmak hoş karşılanmamış. Biz Cuma günü ile ilgili tarihler yanlış anlaşıldığından , o tarihleri kaldırdık. Sadece Pazartesi, Salı, Perşembe ve Pazar günlerini ekliyoruz sadece. İyi günler dileriz.

 2. SZK dedi ki:

  Hacemat günlerine dikkat ederken mesela pazartesi akşam namazından sonrasını p.tesi mi kabul edeceğiz yoksa salıya mı dahil edeceğiz?

  1. Hacamat Takvimi dedi ki:

   Akşam namazı sonrası diğer gün başlar.

 3. SZK dedi ki:

  Hacemat günlerini belirlerken, pazartesi günü akşam namazı sonrasını p.tesiden mi yoksa salı gününden mi sayacağız ?

  1. Hacamat Takvimi dedi ki:

   Akşam namazı sonrası diğer güne geçilmiş olunur.

 4. Zeynep arzu dedi ki:

  merhaba hacamat 27 şubatta hangi saatlerde yapılır akşam ezanda sonra altin günü bitmiş mi olur 26 akşam ezanı ile 26 akşam ezanını bitiyor

  1. Hacamat Takvimi dedi ki:

   Merhaba Zeynep hanım, 27 Şubat tarihinde olan altın hacamat günü; 26 Şubat Pazartesi akşam ezanı ile başlar, 27 Şubat Salı akşam ezanı ile biter

 5. Arzu adali dedi ki:

  çok tesekkur ederim sabah saat 11 de yapılmasında bir sakıncası varmi keraat vakti girmiş oluyormu birde akşam saatlerinde yapılmasında sakınca var

  1. Hacamat Takvimi dedi ki:

   Sabah saatlerinde yapılmasında bir sakınca yoktur, kerehat vakti hacamatı etkilemez, şifalar diliyoruz.

Bir Yorum Yazın

Hacamatçı reklamı vermek için Bizi Arayabilirsiniz: