İsmet Paşa Mah. Hükumet Bul. Mert İşhanı Apt. No:24/12 Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş
tr

2022 Ocak Hacamat Günleri

10.12.2021
10.243
2022 Ocak Hacamat Günleri

Hacamat yaptırmadan önce mutlaka hacamat takvimine göz atılmalıdır. Hacamatın faydasını en düzeye çıkarmanın ilk kuralı zamanında uygulama yaptırmaktır. 2022 Hacamat Takvimi bu konuda size yardımcı olacaktır. Takvimde kendinize uygun bir gün belirleyip o günde hacamat olabilirsiniz. 2022 Ocak ayı içerinde hacamat yaptırmayı düşünüyorsanız aşağıdaki günleri tercih edebilirsiniz.

2022 Ocak Hacamat Günleri

20 Ocak Perşembe günü sünnet hacamat günüdür. Bu günde yaptıracağınız hacamat sizin için daha faydalı olacaktır. 20 ocak Perşembe günü müsait değilseniz diğer hacamat yapılabilecek günleri tercih edebilirsiniz.

Ocak ayı hacamat yapılabilecek diğer günler şu şekildedir: 22 Ocak Cumartesi, 23 Ocak Pazar, 24 Ocak Pazartesi, 25 Ocak Salı, 27 Ocak Perşembe, 29 Ocak Cumartesi, 30 Ocak Pazar ve 31 Ocak Pazartesi günleridir.

2022 Hacamat Günleri

2022 ocak hacamat günleri

2022 Hacamat Günleri içerisinde mümkün olduğu kadar sünnet hacamat günleri tercih edilmelidir.  Sünnet hacamat günlerinde yaptırılacak hacamat daha faydalı olacaktır. Haftanın her günü hacamat yapılmaz. Bazı günler hacamat yaptırmak için uygun günler değildir.

Haftanın hangi günleri hacamat yapılmaz ?

Haftanın Çarşamba ve Cuma günlerinde hacamat yapılmaz. Bazı hadislerde (Hadisi Şerif No:7000) Çarşamba ve Cuma günleri hacamatın tavsiye edilmediği görülmektedir. Bu nedenlerle Çarşamba ve Cuma günleri hacamat yapılması uygun değildir.

Hacamat ne zaman yapılmaz ?

Hacamat mümkün mertebe Hicri Ayların ilk 14 gününde tercih edilmemelidir. Bu günlerde ayın çekim gücüne bağlı olarak kan tam çıkmayacaktır. Hicri ayların son 14 gününde ayın çekim gücü arttığından bu günleri tercih etmek daha yararlı olacaktır. Son 14 gün içerisinde de mümkün olduğunca tekli günleri tercih etmelidir. Örneğin 17, 19 ve 21. günler özellikle Hadis’te tavsiye edilmiştir. Bu tavsiye edilen günler Çarşamba veya Cuma günlerine denk gelirse hacamat yapılmaz.

İki hacamat arası kaç gün olmalıdır ?

Bu kişiden kişiye değişen bir durumdur. Normal şartlarda iki hacamat arası en az bir ay olmalıdır. 15 günde bir yapılan hacamat kişinin sağlığına zarar verebilir. Bazı hastalıklarda tam şifa bulmak için ayda bir defa düzenli hacamat yaptırmak icap edebilir. Bazı kronik hastalıklarda çok sık hacamat yaptırmak doğru olmayabilir. Kısacası hastanın durumuna göre iki hacamat arası doktor tarafından belirlenmelidir.

Hacamat ücreti ne kadar ?

Hacamat ücreti SGK tarafından karşılanmıyor. Hastanelerde ve özel kliniklerde hacamat uygulaması yapılabilmektedir. 2022 yılı hacamat fiyat ortalaması 60 Tl- 100 TL arasında değişmektedir. Bazı yerlerde kupa başı ücret alınmaktadır. Genel olarak hacamatta 3 kupa kullanılmaktadır. Üç kupa hacamat fiyatı ise ortalama 75 TL’dir. Özel durumlarda daha çok kupa atılması gerekebilir. Özel durumlarda kupa sayısı çok olunca fiyat 150 TL olabilmektedir.

Yaşadığım ildeki hacamatçıyı nasıl bulabilirim ?

Yaşadığınız ildeki hacamatçıyı bulmak artık çok daha kolaydır. Buraya tıklayarak ilinizde hacamat uygulaması yapan kişileri listeleyebilirsiniz. Bu hacamatçı listesinde iletişim bilgileri de yer almaktadır. İrtibata geçerek hacamatçınızdan randevu alabilirsiniz.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hacamatçı reklamı vermek için Bizi Arayabilirsiniz: