İsmet Paşa Mah. Hükumet Bul. Mert İşhanı Apt. No:24/12 Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş
tr

Ankara Hacamat Uygulamaları

28.04.2021
4.081
Ankara Hacamat Uygulamaları

Ankara hacamat ustaları genel olarak tecrübeli kişilerdir. Ankara hacamat uzmanlarını liste şeklinde bulabileceğiniz illere göre haccam listesine göz atabilirsiniz. Geçmişi binlerce yılı bulan hacamat, hemen hemen 5000 yıldan bu yana koruyucu ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak, alternatif tıbbın kullanım alanında insanlara sunulmuştur. Geçmişten günümüze pek çok medeniyetin farklı şekillerde uygulamasına rastlamış olduğumuz hacamat, Arapçadan dilimize geçmiş bir kelimedir. Hicâma “tıbbî manada kan aldırmak” demek olup; hacm, “tümseklik, kabartı” kelimesi ile aynı kökten gelmektedirler. Ankara hacamat uygulamaları da koruyucu ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.

Ankara Hacamat Uygulamalarında Yapılmakta Olan Hacamat Çeşitleri

Ankara Hacamat Uygulamaları

Literatürde kuru hacamat ve yaş hacamat olarak iki farklı kategoride ele alınır. Yaş hacamat ve kuru hacamat arasında uygulama ve sonuçları açısından pek çok fark bulunur. Ortak olan tek şey her ikisinde de kupa kullanılmasıdır.

Kuru Hacamat

 

Kuru hacamat olarak bilinen kısmına ülkemizde, kupa tutmak, şişe çekmek gibi isimler de verilmektedir. Daha ziyade soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıklarda kullanılır. Bu iş için hazırlanmış cam ya da seramik kupaların içerisine konulan pamuğun ya da alkolün yakılarak oluşacak basınçla cildin vakumlanması işlemidir.

Yaş Hacamat

 

Yaş hacamat yapılırken de vakumlanan cildin izi üzerine jilet, neşter, bisturi gibi kesici bir alet ile deri altına inilmeden ufak çizikler atılır. Bu çizikler üzerinden yeniden vakumlama yapılarak cilt yüzeyine yakın kirli kanın ve toksinlerin dışarı çıkması sağlanır. Dışarı çıkan kirli kan vücuttan uzaklaştırılır. Ankara Hacamat uygulamalarında uzman ekibimizle yaş hacamat yapılmaktadır.

Hacamat Ne Zaman, Kimler Tarafından Uygulanmalı?

 

Hacamat uygulaması ile ilgili eski tababet (tıp) kitaplarında, vücudun nerelerinden hacamat yapılacağı, ne zaman yapılacağı, ne sıklıkla yapılacağı, hangi hastalıklara karşı yapılacağı gibi birçok sorunun cevabını içeren bilgiler yer almaktadır. Geçmişte daha çok mahalle berberleri tarafından yapılmakta olan hacamat uygulamaları, ehliyetsiz kişilerin, sağlıksız ortamlarda bu işi yapmaları neticesinde halk sağlığını korumak adına Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanarak, ehil ellerde, hacamat sertifikasına sahip kişilerce yapılmasının önü açılmıştır. Bu doğrultuda Ankara hacamat uygulamalarında ve farklı şehirlerimizde güvenilir uzmanlarımız ile sizlere hizmet vermekteyiz.

 

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hacamatçı reklamı vermek için Bizi Arayabilirsiniz: