İsmet Paşa Mah. Hükumet Bul. Mert İşhanı Apt. No:24/12 Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş
tr

Hacamat Takvimi ve 2021 Hacamat Günleri

21.01.2021
6.690
Hacamat Takvimi ve 2021 Hacamat Günleri

Hacamat Takvimi

Geleneksel bir tedavi yöntemi olarak bilinmesine rağmen son yıllarda tıp bilimi tarafından da kabul edilen ve profesyonel şekilde uygulanan bir tedavi yöntemi olarak hacamat aslında belirli bir takvim içerisinde yani belirli günlerde yapıldığında, daha faydalı görülmektedir. Vücutta birikmiş olan toksin ve kirli kanın uzaklaştırılması için uygulanan bu tedavi yöntemi, binlerce yıldır uygulanmış ve bütün dünya ülkelerinde tatbik edilmiş bir yöntemdir. Bu bağlamda da her toplumda ve kültürde ayrı bir hacamat takvimi yer alırken, özellikle Peygamber Efendimiz (S.A.V.) tarafından da tavsiye edilen bir tedavi olarak sünnet olarak kabul edilmektedir.

Genel olarak hacamat bazen özel günlerde yapılması tavsiye edilen bir tedavi olsa da genellikle de hacamat takvimi bağlamında belirli günlerde yapılması gereken bir tedavi yöntemidir. Bu takvim genellikle İslamiyet’e uygun şekilde hicri takvime bağlı olarak belirlenir. Yani sünnet olan bu ibadeti ve aynı zamanda tedaviyi gerçekleştirmek için hacamat takvimi bağlamında hareket edilecekse, hicri takvim takip edilir.

Hacamat takvimi Peygamber Efendimiz tarafından tavsiye edilen günlere uygun bir şekilde hicri takvim bağlamında hazırlanmıştır ve aslında uygulamanın yıl içerisinde maksimum 4 defa yapılması uygun olmaktadır. Çünkü hacamat tamamen keyfi olarak yapılması pek tercih edilmeyen genellikle tedavi ya da hastalık önlem amacıyla yapılan bir tedavidir. Önlem amacıyla yapılması için de yılda 4 defa tercih edilirken, hastalık tedavilerinde gerektiği durumda yılın her günü hacamat tercih edilebilir.

2021 Hacamat Takvimi

2021 hacamat takvimi

Hicri yıl ile miladi yıl birbirlerine uygun bir şekilde aynı süreçler içerisinde devam etmese de miladi takvime göre her yıl yeniden düzenlenen bir hacamat takvimi yer almaktadır. Belirtildiği şekilde acil bir durum olmadıkça hacamat takvimi uygulanması için dünyanın uydusu ayın, dolunayı tamamlaması sonrasında küçülmeye başlaması ile birlikte hacamat uygulamasına başlanır. Çünkü hacamat takvimi özellikle bu sürece bağlı olarak belirlenir. Ayın 15’i tamamlandıktan sonra son 15 günü içerisinde ay çekim gücünü değiştirir ve bu etki ile birlikte vücuttaki toksik maddeler cilt üzerine daha yakın bir konuma gelir.

2021 yılı içinde hacamat takvimi incelenirse ile hicri takvime bağlı olarak Ocak ayından Aralık ayına tam 12 ay boyunca ayın hangi günlerinde hicri takvimde ay hareketlerine göre doğru bir uygulama yapılabileceği görülebilir. Örneğin, Ocak ayı için hacamat takvimi incelenirse en etkili olacak günlerin 2 Ocak veya 5 Ocak 2021 tarihleri olabileceği görülebilir. Ayrıca yine Ocak ayı hacamat takvimi dahilinde 7-11 ve 28 Ocak 2021 tarihlerinde de uygulama yapılabilir.

Yılın diğer 11 ayı için hacamat takvimi gözden geçirilirse;

 • Şubat ayı içerisindeki en etkili hacamat takvimi günleri 1 Şubat 2021 olarak kabul edilmektedir. 2021 yılı Şubat ayı için diğer günlere bakıldığında ise 7 veya 9 Şubat 2021 doğru olacaktır.
 • Mart ayı için en etkili hacamat takvimi günlerine bakıldığında ise 1 veya 30 Mart 2021 tercih edilebilir. Diğer günler ise 7-9-11 Mart 2021 olarak belirlenmiştir.
 • Nisan ayı hacamat takvimi içerisinde en etkili günler 1 veya 29 Nisan olarak belirlenirken, diğer günler ise 5 veya 27 Nisan 2021 olarak ifade edilmektedir.
 • Mayıs ayı hacamat takvimi içerisinde ise 3 veya 31 Mayıs 2021 tarihleri en etkili günler olarak tercih edilebilir. Öte yandan 9 veya 27 Mayıs 2021 tarihlerinde de hacamat uygulaması yapılabilir.
 • Haziran ayı içerisinde hacamat takvimi için en etkili günler 27 veya 29 Haziran 2021 tarihleridir. Ayrıca 6 veya 8 Haziran 2021 tarihleri de tercih edilebilir.
 • Yılın ikinci yarısında Temmuz ayı içerisine girildiğinde de hacamat takvimi için en etkili gün olarak bir 27 veya 29 Temmuz 2021 tarihleri seçilebilir. Diğer günler açısından da 5 veya 26 Temmuz gösterilirken, 27 Temmuz 2021 tarihi ise yıl içerisindeki en değerli hacamat günü olarak gösterilmektedir.
 • Ağustos ayı dahilinde hacamat takvimi için belirtilen günler arasında en etkili tarih olarak 29 Ağustos 2021 ifade edilmektedir. Yine ay içerisinde 2 Ağustos, 21 Ağustos veya 31 Ağustos 2021 tarihleri de tercih edilebilir.
 • Eylül ayı dahilinde en etkili günler olarak 26 Eylül ve 28 Eylül 2021 ve diğer günler olarak 2 ile 30 Eylül 2021 günleri hacamat takvimi içerisinde bulunmaktadır.
 • Ekim ayında en etkili tarihi olarak 25 Ekim 2021 tarihi diğer günlerde ise 4-21 ve 31 Ekim 2021 tarihleri gösterilmektedir.
 • Kasım ayı dahilinde hacamat takvimi için en etkili gün olarak 22 Kasım 2021 ifade edilirken, diğer günler açısından da 2-28 ve 30 Kasım 2021 tarihleri önerilmektedir.
 • Son olarak yılın son ayı Aralık ayında da en etkili gün olarak 21 veya 23 Aralık 2021 tarihlerinin seçilmesi doğru olacaktır. Ayrıca diğer noktada 2 Aralık, 19 Aralık veya 27 Aralık 2021 tarihleri de tercih edilerek hacamat uygulaması yaptırılabilir.

Tüm bu 2021 takvimi içerisinde ise belirtildiği üzere 27 Temmuz tarihi veya 21 Aralık tarihi 2021 yılı hacamat takvimi içerisindeki en değerli yani altın konumundaki hacamat günleri olarak ifade edilmektedir.

Hacamat Günleri

Normalde İslami açıdan bakıldığında hacamat, hicri takvime uygun bir şekilde belirlenen bir sıralama ile yapılması uygun görülen tedavi yöntemlerinden birisidir. Aslında yine ifade edildiği üzere tedavi amaçlı veya önlem amaçlı talep ediliyorsa, yılın her günü hacamat yapılabilir. Hem sünnet hem de doğru uygulama açısından hacamat takvimi hicri takvime bağlı olarak ayın 17-19 veya 21. günlerinde uygulanması tavsiye edilen bir yapı göstermektedir.

Hicri takvimde ayın 15’inden sonra ay dönüşü ile birlikte insan vücudunda da çekim etkisi arttığı için kirli kan insan vücudunun dışına doğru ulaşmaya yani deri altında birikmeye başlar. Bu nedenle hicri takvimde her ayın 15’inden sonra 17-19-20 gibi günler hacamat takvimi için en uygun günler olarak görülmektedir. Ayrıca bu günler içerisinde hacamat uygulaması için Çarşamba veya Cuma günlerinin denk getirilmesi de dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılardan birisidir.

Sünnet Olan Hacamat Günleri

Hacamat, İslami açıdan bakıldığında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) tarafından da seçilen bir tedavi olduğundan dolayı sünnet olarak kabul edilmektedir. Bu sünnet yerine geçebilecek tedavi yöntemini, faydaları ve hikmetleri nedeni ile tercih eden kişiler açısından da sünnet olan hacamat günleri göz önünde bulundurulabilir. Bu günler hacamat takvimi içerisinde her yıl yine hicri takvim ile bağlı olarak seçilebilir.

Genel bir çerçevede bakıldığında ise sünnet olan günler seçilmek isteniyorsa, özellikle mevsim açısından ilkbahar veya sonbaharın seçilmesi daha doğru kabul edilmektedir. Öte yandan hacamat takvimi incelenirse, hicri aya bağlı olarak bir takvim oluşturulduğu görülecektir. Bu bağlamda da her hicri ayın 15’inden sonra yani 14 ile 28 arasındaki günlerde hacamat uygulaması daha doğru görülmektedir. Fakat sünnet olan günlerin seçilmesi isteniyorsa da özellikle ayın 15’i itibariyle 17-19-21-23-25-27-29 gibi tekil olarak devam eden günlerde hacamat uygulanması tercih edilebilir.

Hacamat Takvimi Diyanet

Hacamat İslamiyet’te sünnet olarak kabul edildiği için her yıl diyanet tarafından da hicri takvimde hacamat uygulanması için hangi tarihlerin doğru olduğu ilan edilmektedir. Peygamber Efendimiz tarafından bildirildiği üzere bir Hadis-i Şerifte hacamat ile ilgili önemli bir ifade kullanılmıştır. Bu çerçevede Peygamber Efendimiz; “Hicri 17 salı gününe denk gelirse, 1 yıllık hastalıklara şifadır” şeklinde buyurmuştur. Belirtilen bu günler her yıl hacamat takvimi içerisinde diyanet tarafından da altın hacamat günleri olarak kabul edilir.

Daha önce belirtildiği üzere 2021 yılı içinde diyanet takvimine bağlı altın hacamat günleri 27 Temmuz 2021 ve 21 Aralık 2021 olarak ifade edilmektedir. Özellikle 27 Temmuz 2021 tarihi, Peygamber Efendimizin hadisi ile de uyumlu şekilde ayın 17’si olarak Salı gününe denk geldiği için en uygun tarihlerden biri olarak kabul görmektedir. Ayrıca yine 21 Aralık 2021 Salı tarihi de altın gün olarak hacamat için uygun görülmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hacamatçı reklamı vermek için Bizi Arayabilirsiniz: