İsmet Paşa Mah. Hükumet Bul. Mert İşhanı Apt. No:24/12 Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş
tr

Hacamat Takvimi Nedir ? Hacamat Takvimi Ne İşe Yarar?

28.04.2021
4.138
Hacamat Takvimi Nedir ? Hacamat Takvimi Ne İşe Yarar?

Herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan bireyler, sağlıklarını koruma altına almak, detoks yapmak ya da Peygamberimizin (sav) sünnetine tabi olmak amacı ile hacamat yaptırmak isteyebilirler. Uygulanan bu tedavi yönteminden en yüksek seviyede fayda elde etmek amacı ile tavsiyede bulunulan mevsimlere, aylara, günlere uyulması çok önemlidir. Bu günler de hacamat takvimi olarak adlandırılır.

Hacamat Takvimi İçinde En uygun Mevsimler Hangileridir?

Hacamat için uygun görülen mevsimler ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Hicri ayların 14. ve 28. günleri arasında kalan tek günlerde ( 15. gün, 17. gün, 19. gün, 21.gün, 23. gün, 25.gün, 27. gün ) hacamat yaptırılması uygun olmaktadır. Bunun sebebi hicri ayların 15. günü ve takip eden tek günlerde ay çekiminin yoğun olması ve vücuttaki toksik maddelerin deri yüzeyine yakın yerlerde toplanmasıdır. Bu sebeple bugünlerde yapılan hacamat, diğer günlere nazaran daha verimli olmaktadır.

Sağlık açısından yılda 2 ile 4 arası hacamat yaptırılması uygundur. Herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan sağlıklı bireylerin hiç olmazsa yılda iki defa, mevsim değişikliklerinde, hacamat yaptırmaları gerekmektedir.

Hacamat Takvimi Hastalar İçin De Uygulanmalı Mı?

Hacamat takvimi içinde belirlenen zamanlara bakılmaksızın rahatsızlığı bulunan bireyler için tedavi maksatlı olarak en kısa sürede yapılmalıdır. Bu hususta dikkat edilecek tek husus haftanın günlerinden, pazartesi, salı, perşembe ve pazar olup olmadığıdır.

Peygamberimizin (sav) hadis-i şeriflerinde buyurduğu: “Hicri ayın 17’sine denk gelen salı gününde hacamat yaptırmak bir yıllık hastalığa şifadır” hadisi sebebi ile bu günler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hacamat altın günleri olarak zikredilmektedir.

2021 Yılı Hacamat Takvimine Göre Altın Günler

Bu açıklamaya bağlı olarak 2021 yılı içerisinde hicri Zilhicce ayının 17’si olan ( 27.Temmuz.2021 tarihi ) ve hicri Cemaziyülevvel ayının 17’si olan ( 21.Aralık.2021 tarihi ) altın hacamat günleri olarak belirlenmiştir. Hadis-i Şeriflerde hacamat tedavisi için belirlenen günler dolunay ile insanın fizyolojik yapısı arasındaki ilişkiye dayanmaktadır. Hacamat takvimi de bu ilişkiden en fazla fayda sağlanacak olan günlere göre belirlenmiştir. Eğer siz de hacamat yaptırmayı düşünüyorsanız bu tarihlere dikkat etmenizi önermekteyiz.

Hacamat takvimi, hacamat günleri, altın hacamat günleri gibi konularda son güncel bilgilere ulaşmak için hacamat takvimi linkini takip edebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hacamatçı reklamı vermek için Bizi Arayabilirsiniz: