İsmet Paşa Mah. Hükumet Bul. Mert İşhanı Apt. No:24/12 Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş
tr

Hacamat Günleri Kadim Zamanlardan Beri Aynı Şekilde Belirlenmektedir

28.04.2021
3.157
Hacamat Günleri Kadim Zamanlardan Beri Aynı Şekilde Belirlenmektedir

Hacamat günleri hicri takvimde belirlenmiştir. Modern tıp ilmi içerisinde çeşitli tedavi yöntemlerini tamamlayıcı ve destekleyici özelliği ile hacamat, etkili bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir. Herhangi bir hastalık anında ya da hastalık belirtisi görülen her an uygulanabilen alternatif bir tedavi yöntemidir. Hacamat, herhangi bir hastalık durumu bulunmaması halinde de çıkması muhtemel hastalıklara tedbir amacı ile de uygulanabilmektedir. Zira en faydalı hacamat uygulamalarının da vücutta herhangi bir hastalık bulunmadığı zaman yapılan uygulamalar olduğu konusunda yaygın bir anlayış vardır. Hacamat günleri ise kadim zamanlardan beri aynı şekilde belirlenmektedir.

Hacamat Günleri Nasıl Belirlenir?

Hacamat takvimi

Hacamat takvimi aya göre belirlenir.

Hacamat günleri, hicri takvimde, ayın hareketleri dikkate alınarak, insan vücudu üzerinde oluşturduğu etkiler göz önünde bulundurularak belirlenir.  Hadis-i Şeriflerde hacamatın uygulanması için işaret edilen doğru zamanlar, her hicri ayın 15’inden sonraki günlerdir. Bu günler özelde tek günler olarak işaretlenmişlerdir. Hadisi Şeriflerde ortaya konulan bu günler Dolunayın insan fizyolojisine etkisinin en yoğun olduğu zaman dilimlerine dikkat çekmektedir. Ayın çekim gücüne bağlı olarak deri yüzeyine en yakın noktalarda toplanan kirli kan ve toksinler hacamat tedavisi sonucu kolaylıkla cilt dışına alınarak vücut zararlı bileşenlerden arındırılmış olur.

En İdeal Hacamat Günleri Hangileridir?

 

Hicri takvim esas alındığında en ideal hacamat günleri sırası ile 17. gün, 19.gün, 21.gün olarak sıralanmaktadır. Hacamat için en ideal gün ise pazartesi günüdür. Zira pazartesi günü hakkında teşvik olduğu gibi herhangi bir yasaklama da söz konusu değildir. Herhangi bir nedenle pazartesi hacamat yapılması mümkün değil ise diğer uygun günler, Pazar, Salı ve Perşembe günleridir. Hicri ayın 17. günü salı’ya denk gelirse bugün hacamat için altın gün kabul edilir.2021 yılı içerisinde hacamat için 2 altın gün bulunmaktadır. Bunlar: 27.Temmuz.2021 Salı günü ile 21.Aralık.2021 salı günleridir.

Hangi Günler Hacamat Yapılmaz?

 

Hadisi Şeriflerde, Çarşamba ve Cuma günleri hakkında yalnızca yasaklayıcı ifadeler bulunduğundan bu günlerde hacamat yaptırılması uygun görülmemektedir.

Hacamat için faydalı günlerin tespit edilmesinin ardından gün içerisinde yapılması en uygun saatlerde şu şekilde tespit edilmiştir. Güneşin doğuşunu izleyen bir saatin ardından iki saatlik zaman dilimi hacamat için en uygun zamandır. İki saat içerisinde hacamat yaptırılamaması halinde öğlen kerahet vaktine değin de yaptırılabilir. Bunu da mümkün Olmaması halinde öğle ve ikindi arasında da hacamat yaptırılabilmektedir.

Siz de hacamat yaptırmak için bu ideal hacamat günleri ve zamanlarında uygulama yapılmasına dikkat edin. Zararlı olduğu belirlenen gün ve saatlerde yaptırmaktan uzak durun.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hacamatçı reklamı vermek için Bizi Arayabilirsiniz: