İsmet Paşa Mah. Hükumet Bul. Mert İşhanı Apt. No:24/12 Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş
tr

Hacamat Faydaları Saymakla Bitmez

17.01.2021
15.817
Hacamat Faydaları Saymakla Bitmez

İslami açıdan da kabul görmüş bir tedavi yöntemi olması ile birlikte hacamat, aslında modern tıp değil geleneksel tıp yöntemlerinden birisidir. Çünkü takriben 5000 yıl öncesinde dahi kupa tedavisi, hacamat veya ıslak bardak tedavisi gibi farklı isimler ile uygulanan bu tedavi, Antik Yunan’dan Mısır’a, Çin’den Türk medeniyetlerine, Arap medeniyetinden Avrupa topluluğuna kadar her toplumda tercih edilmiştir. Zira saymakla bitmeyecek kadar yüksek olan hacamat faydaları bu seçimin yapılmasında etkili olmuştur.

Hacamat faydaları sadece tek bir nokta olarak fiziki şekilde ifade edilemeyecek, manevi açıdan da çok önemli bir yere sahiptir. Aslında sadece bir tedavinin uygulanması açısından değil rahatlama, hastalıkları önleme ve vücuda güç kazandırma açısından da hacamat uygulanabilir. Çünkü temel olarak hacamat vücuttaki kirli kanın, toksinlerin ve kötü enerjinin vücuttan atılmasını sağlayarak, huzur, zindelik ve güçlü bir bağışıklık kazandırır.

Uygulanması belirli kurallara bağlı olan, profesyonellik gerektiren ve günümüzde özellikle tıbbi olarak uygulanması daha fazla tercih edilen hacamat çok yüksek hassasiyet gerektiren bir tedavidir. Eğer hacamat faydaları açısından en yüksek noktaya ulaşılmak isteniyorsa, mutlaka işi doğru bir şekilde bilen kişiler tarafından uygulama yapılmalıdır. Ayrıca İslami açıdan düşünüldüğünde de hacamat faydaları ancak ve ancak Peygamber Efendimiz tarafından da belirtilen ve her yıl diyanet tarafından hazırlanan takvime bağlı şekilde uygulama yapıldığında elde edilebilir.

Genel bir çerçeve ile bakılırsa, hacamat faydaları arasında örnek olarak hormonal sorunların giderilmesi, baş ağrısının giderilmesi, sakatlıkların ortadan kaldırılması, halsizlik ve kas ağrılarının iyileştirilmesi, vücuda daha fazla esneklik kazandırılması, bağışıklığın güçlendirilmesi, kronik rahatsızlıkların giderilebilmesi gibi birçok farklı nokta bulunmaktadır. Ancak hem fiziki açıdan hem manevi açıdan bakıldığında, hacamat faydaları aslında sayılması çok uzun ve kapsamlı bir liste oluşturacaktır.

Bu genel liste içerisinde teker teker inceleme yapılırsa, hacamat faydaları açısından öncelikle farklı vücut bölgelerinde uygulanan hacamat tedavisinin nasıl sonuçlar ortaya çıkardığı incelenebilir. Aslında bu açıdan öncelikle hacamatın vücutta hangi bölgelerde uygulanmasının doğru olduğu göz önüne alınmalıdır. Genel bir liste içerisinde hacamat tedavi bölgeleri incelenirse;

 • Sırt bölgesi,
 • İki omuz arası,
 • Boyun etrafındaki ana damar bölgeleri,
 • Sırtta kalbin arka tarafı,
 • Kafa ve boyun bölgeleri,
 • Omuzlar,
 • Kulak altı ve arkaya doğru olan kısımlar,
 • Kürek kemiklerinin alt noktaları,
 • Bel ve bel bölgesi,
 • Kuyruk sokumu,
 • Bacaklar ve baldırların arka kısmı ile birlikte uyluk bölgeleri,
 • Ayak bileği ve topuk üstünde yer alan kısımlar,
 • Bir şekilde karaciğer ya da kalp bölgesi,
 • Sırtta omuriliğin yan bölgeleri,
 • Göğüs altı,
 • Özel olarak makat ve cinsel organ arası,
 • Göbek çukuru,
 • Büyük damarların geçtiği bölgeler gibi birçok farklı noktanın sayılması mümkündür.

Bölgelerine Göre Hacamat Faydaları

Hacamat bölgeleri

Sayılan tüm hacamat bölgeleri bağlamında gerçekleştirilen uygulama sonucunda elde edilecek hacamat faydaları birbirine göre değişiklik oluşturmaktadır. Bu nedenle ayrı ayrı bölgelerde uygulanan hacamat tedavisi ile birlikte hangi hastalıklara karşı sonuç elde edilebileceği incelenebilir.

Örnek olarak ilk noktada omuz bölgesine hacamat uygulandığında; yüksek tansiyon, migren, boyun fıtığı, romatizma, uyuşma, saç dökülmesi ve akciğer hastalıkları gibi noktalarda fayda elde edilmektedir. Yakın konumda kürek kemiklerinin arasında uygulama yapıldığında ise akciğer, pankreas ve safra kesesi rahatsızlıklarında hacamat faydaları görülmektedir. Kürek kemikleri noktasında uygulama yapıldığında ise genellikle bel fıtığı ağrıları, karın ağrıları ve karaciğer rahatsızlıkları ile mide rahatsızlıklarında faydalar elde edilmektedir.

Bel bölgesine hacamat uygulanırsa, özellikle çocuklarda idrar tutamama rahatsızlığı karşısında çözüm sağlanırken, yine bel fıtığı, bel ağrıları, hipertansiyon, böbrek rahatsızlıkları gibi noktalarda hacamat faydaları görülmektedir. Biraz daha aşağı noktada kuyruk sokumu üzerinde hacamat tedavisi sayesinde de özellikle basur ve adet düzensizliği ile cinsel problemlere karşı prostat ve fil hastalığı gibi problemlere karşı fayda elde edilebilir.

Boyun bölgesine bakıldığında ise boyun bölgesinde uygulanan hacamat sayesinde özellikle tiroit ve lenf bezi hastalıklarında, boyun fıtığında, iltihaplı romatizma hastalıklarında, sinüzit ve migren gibi problemlerde hacamat faydaları ortaya çıkmaktadır. Karaciğer bölgesinde yapıldığında, karaciğer temizliği sağlanabilir ve yüksek tansiyon karşısında fayda elde edilebilir. Kalp bölgesinde uygulandığında, hacamat için çok önemli bir nokta oluşturmaktadır ve genellikle vesvese sıkıntısı yaşayan, panik atak ya da depresyon yaşayan kişilerde hacamat tedavisi çok olumlu etkiler oluşturabilir.

Spesifik bölgeler kapsamından makatta hacamat tedavisi sayesinde tüm vücutta rahatlık elde edilirken, bağırsak ve prostat rahatsızlıklarına karşı fayda sağlamaktadır. Özellikle makat ile cinsel organ arasındaki bölgede hacamat uygulandığında, prostat ve basur gibi rahatsızlıklar ile adet düzensizliği karşısında hacamat faydaları elde edilebilir.

Göbek çukuruna hacamat; karın ağrısı ve adet ağrılarını giderirken, göbeğin alt kısmında hacamat ise idrar yolu ve taş problemleri karşısında ya da tüp tıkanıklıkları ve yumurta sorunları karşısında faydalar sağlamaktadır. Damar rahatsızlıklarında da hacamat tedavisi ile özellikle sağ dirsek toplardamarında tedavi yapılması ile karaciğer hastalıkları ve sol dirsek toplardamarında kan alınması ile de dalak rahatsızlıkları karşısında fayda elde edilebilir.

Genel Kapsamda Hacamat Faydaları

Özel bir liste kapsamında hacamat faydaları incelenirse, yine bu liste içerisinde de

 • Bağışıklık sistemini güçlendirme,
 • Ödem atılması,
 • Kandan toksin temizlenmesi,
 • Ağrıları giderme,
 • Göze canlılık getirme,
 • Unutkanlığı giderme,
 • Vücuda zindelik katma,
 • Analitik düşünce yeteneği kazandırma,
 • Ağrı eşiğini yükseltme,
 • Psikolojik rahatlama elde etme,
 • Tansiyonu düşürme,
 • Cinsel rahatlık kazandırma,
 • Uykusuzluğu gidermek gibi etkileri bulunmaktadır.

Kafaya Hacamat Faydaları

Kafaya hacamat

Belirtildiği üzere hacamat kafa bölgesinde de uygulanması mümkün bir tedavi yöntemidir. Bu noktada hacamat faydaları elde edebilmek açısından kafa bölgesinde üç temel olmak üzere toplam 13 nokta dahilinde hacamat uygulaması yapılabilir. Bu noktaların her birinde farklı sinirlerde uyarı gerçekleştirilmekte ve farklı damarlarda kan alınma işlemi yapılmaktadır. Genel kapsamda kafa bölgesinde elde edilen hacamat faydaları içerisinde unutkanlığı gidermek, asabiyeti ortadan kaldırma, cüzzam veya kanserde tedavi elde etme, deliliği giderme, dikkat dağınıklığı ortadan kaldırma veya kısırlık tedavisi gibi noktalar yer almaktadır.

Ayrı ayrı kafa bölgesinde hacamat faydaları incelenirse, kafa arkasında yapılan tedavi ile cankurtaran elde edilirken, genellikle aşırı unutkanlık giderilir ve öğrenme seviyesi artar. İslami inanışta özellikle hafızlar ve alimler belirli dönemlerde bu bölgede hacamat yaptırırlar. Ayrıca bu noktada hacamat katarakt, tansiyon, migren, unutkanlık, Parkinson, nörolojik rahatsızlıklar, kulak çınlaması, baş dönmesi, sedef, saç dökülmesi ve diş eti rahatsızlıkları üzerinde de iyi gelmektedir. Kafa bölgesinin arkasında ense çukurunda hacamat yapıldığında da göz rahatsızlıklarına iyi gelirken, kulak arkalarında yapıldığında ise çınlama, boğaz rahatsızlıkları ve diş rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Hacamat Manevi Faydaları

Hacamat faydaları sadece fiziki açıdan ortaya çıkmayıp, manevi açıdan da ortaya çıkabilen noktalar oluşturmaktadır. Manevi açıdan bakıldığında özellikle psikolojik rahatsızlıklarda büyük bir etki sağlayan hacamat, aynı zamanda da vücudun dinlenmesi, kendine gelmesi ve stresin uzaklaşması açısından büyük bir fayda sağlamaktadır. Çünkü hacamat vücuttaki toksin ve zararlı kanın vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Hacamat faydaları manevi açıdan genellikle günlük hayatta elde edilen huzur ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Bu durum sağlıklı bir uykunun elde edilmesi, şeker ve tansiyonun kontrol altında tutulması ile düşüncenin daha ferah ve sağlıklı olmasını sağlar. İnsan kötü düşüncelerden uzaklaşırken, aynı zamanda da asabiyet, korku, endişe gibi istenmeyen duyguları da hacamat uygulaması sayesinde daha rahat bir şekilde yenebilir.

Ayak Hacamat Faydaları

Son olarak hacamat ayak bölgesinde de uygulanabilen bir tedavidir ve bu bölgede uygulandığında da farklı faydalar ortaya çıkarmaktadır. Ayak bölgesinde hacamat faydaları ile uygulama noktasına göre incelenirse, örnek olarak ayak bileğinin dış kısmında yapıldığında siyatik ağrılarına ve ayak bileğinin iç kısmına yapıldığında da basur ve adet düzensizliği gibi noktalara karşı iyi bir etkisi bulunmaktadır.

Hacamat, baldır bölgelerinde yapıldığında sedef, idrar yolları ve ayak ağrıları karşısında iyi gelirken, ayağın üst kısmında hacamat uygulandığında da bacak yaraları ve adet sorunları karşısında faydalı olmaktadır. Ayrıca topuk bölgesinde uygulanma yapıldığında, hacamat faydaları açısından adet düzensizliğine karşı iyileşme, gut hastalığında iyileşme, siyatik ağrılarına fayda, cilt güzelleştirme, fıtık ve mide ağrılarına karşı fayda sağlamaktadır.

Ziyaretçi Yorumları - 8 Yorum
 1. Murat Altuntas dedi ki:

  Merhaba bende sabahları uykuyu alamamış olarak uyanıyorum hacamat ne derecede faydası oluyor

  1. Hacamat Takvimi dedi ki:

   Vücuttaki kirli kanlar dışarı atılınca uyku düzeniniz daha iyi hale gelecektir. En az üç seans hacamat yaptırmanız faydalı olacaktır.

 2. Murat dedi ki:

  Ben 3 senindir felç liyim sağ taraf hacamatın ne gibi faydaları nelerdir

  1. Hacamat Takvimi dedi ki:

   Geçmiş olsun Murat bey, sitemizi incelerseniz genel faydalarının ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

 3. Şahin gircan dedi ki:

  Babam4.evre kanser Akciğer den Karaciyer e oradan da iskelet sistemine metastas var ve omurilikte tümör var şu anda ışın tedavisine başladık ağrı bantı kullanıyor yürüyemicek durum da Hacamat yapılırsa olurmu bu tetavi sürecinde

  1. Hacamat Takvimi dedi ki:

   Çok geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum. Lütfen tedavi gördüğü doktordan bilgi alın, doktora sormadan bu tür işlemlere başvurmayın. Sonuçta bir tadavi görüyor, tedavi esnasında nasıl bir etki yapar bunu ancak doktoru bilir.

 4. Sedef dedi ki:

  Mrb bende de gereksiz korkular var evde tek başıma kalinca sanki birşey olucakmis gibi korkulara kapılıyorum hangi bölgeye hacemat yaptirmaliyim

  1. Hacamat Takvimi dedi ki:

   Merhabalar Sedef hanım geçmiş olsun. Anasayfadaki Hacamat uzmanları ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın

Hacamatçı reklamı vermek için Bizi Arayabilirsiniz: