İsmet Paşa Mah. Hükumet Bul. Mert İşhanı Apt. No:24/12 Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş
tr

2021 Nisan Ayı Hacamat Günleri

13.04.2021
3.421
2021 Nisan Ayı Hacamat Günleri

Bahar aylarının gelmesi hacamat için iyi bir fırsattır. Baharla birlikte tüm tabiat canlanırken insan bedeni de hareketlenmeye başlar. Kış boyu hareketsiz bir vücutta biriken kirli kanlar hacamat yardımıyla dışarı atılabilir. 2021 Nisan Ayı Hacamat Günleri aynı zamanda Ramazan Ayı’na da denk gelmektedir. Oruçlu iken yapılacak hacamatın faydası daha da artmış olacaktır.

Bahar aylarında hacamat yaptırmanın önemi ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 2021 Nisan Ayı Hacamat Günleri şu şekildedir:

Nisan Ayı hacamat Günleri

Sünnet olan hacamat günleri : 01 Nisan, 29 Nisan 2021

Normal hacamat günleri: 05 Nisan, 27 Nisan 2021

2021 hacamat takvimi için ilgili linke tıklayınız.

Hacamat&Kupa Terapisine Genel Bakış

Geleneksel Çin tıbbında  ve diğer eski şifa sistemlerinde uzun süredir kullanılan  hacamat, sporcular arasında son yıllarda önemli bir popülerlik kazanmıştır. Örneğin yüzücü Michael Phelps, 2016 Yaz Olimpiyatları’na hazırlık olarak hacamat terapisi gördü.

Kupa terapisi genellikle aşağıdaki durumlar için tamamlayıcı bir terapi olarak önerilir: 

  • Sırt ağrısı
  • Baş ağrısı veya migren
  • Diz ağrısı
  • Kas ağrısı ve sızı
  • Boyun ve omuz ağrısı
  • Spor yaralanmaları ve performans
  • Soğuk algınlığı veya astıma bağlı bronşiyal tıkanıklık

Geleneksel Çin tıbbında, hacamat hayati enerji (“Qi” veya ” chi ” olarak da bilinir ) ve kan akışını uyararak, hastalık veya yaralanmadan kaynaklanan herhangi bir dengesizliği düzeltmede yardımcı olduğu söylenmektedir . Bazen akupunktur  ve  tuina ile birleştirilerek  , diğer tedavilerin enerji akışını teşvik etmektedir.

Kupa Terapisi Nasıl Yapılır?

Kupa terapisi

Kupaların içinde emiş oluşturmak için, uygulayıcı her bir bardağın içine yanıcı bir madde (otlar, alkol ve / veya kağıt gibi) yerleştirerek bir vakum oluşturur ve ardından bu maddeyi tutuşturur. Daha sonra uygulayıcı fincanı vücuda yerleştirir. Tipik bir kupa terapisi sırasında vücuda üç ila yedi fincan yerleştirilir.

Günümüzde birçok uygulayıcı, vakum oluşturmak için manuel veya elektrikli bir pompa kullanıyor. Kendinden emişli hacimli setler kullanılmaktadır. Bardaklar yerleştirildikten sonra, genellikle beş ila on dakika sonra çıkarılır. (Uygulayıcılar bardağı hızlı bir şekilde yerleştirip ardından tekrar tekrar çıkararak “flaş” hacamat alıştırması yapabilirler.)

Bazı uygulayıcılar masaj yağı veya kremi uygular ve ardından silikon kaplar takarak masaj benzeri bir etki için vücut üzerinde ritmik olarak kaydırırlar.

“Islak hacamat” olarak bilinen bir prosedürde, cilt, tedaviden önce çizilir. Bu, vücuttaki toksinleri temizlediği düşünülen hacamat prosedürü sırasında kanın deliklerden dışarı akmasına neden olur.

Faydaları

2017’de yayınlanan bir başka araştırma incelemesinde, bilim adamları, sporcular tarafından hacamat kullanımını test eden 11 çalışmayı analiz etti. 2  İncelemenin yazarları, sporcularda hacamat kullanımı lehine veya aleyhine açık bir öneri yapılamayacağı ve daha ileri çalışmaların gerekli olduğu sonucuna varmışlardır.

Bazı çalışmalar, hacamatın ağrı ve sakatlık algılarını iyileştirdiğini ve hiç yapılmamasına kıyasla hareket açıklığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.

Sporcularda esnekliği artırmak için bazen hacamat önerilse de , 2018’de Journal of Sports Rehabilitation’da yayınlanan küçük bir çalışma, dört bardak kullanılan yedi dakikalık bir kupa seansından sonra hamstring esnekliğinde bir değişiklik bulamadı. Çalışma katılımcıları, semptomları olmayan NCAA Division III kolej futbolcularıydı.

Hacamat mutlaka önemli faydalar sağlamaktadır. Lakin bu faydaları abartarak gerçek dışı bir duruma sürüklemek doğru değildir. Hacamat son yıllarda daha çok araştırmaya konu olmaktadır. Bilimsel sonuçlar ortaya çıktıkça hacamattakvimi.net olarak buradan yayımlayacağız. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa öncelikle doktor kontrolünden geçmenizi öneririz. Doktorunuza danışarak hacamat uygulamasına karar vermenizde fayda vardır.

Şehrinizdeki hacamat uygulayıcılarını öğrenmek için listeyi kontrol edebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hacamatçı reklamı vermek için Bizi Arayabilirsiniz: